poniedziałek, 21 lipca 2014

Kolorystyka sypialni a nasze samopoczucie

     Kolory odgrywają niesamowicie dużą rolę w naszym życiu. To, jakie z nich lubimy najbardziej może bardzo dużo o nas opowiedzieć ludziom z naszego otoczenia. Ich rola w dekorowaniu mieszkań jest na tyle ogromna, iż wpływa nie tylko na efekty wizualne, ale przede wszystkim daje znać o sobie poprzez nasze samopoczucie. Przyjrzyjmy się nieco "mowie kolorów" - być może odkryjemy nasz charakter.

BIEL - kolor, którego nie powinni używać w swoich mieszkaniach ludzie samotni. Jest on symbolem czystości, spokoju oraz ładu. W takiej sypialni możemy spokojnie pozbyć się negatywnych emocji, odprężyć się po całym dniu ciężkiej pracy i ukoić nasze nerwy. Pozwala nam szybko się skupić, a co za tym idzie przyczynia się do formułowania ciekawych pomysłów.
 
 
RÓŻ - kolor dla osób z ogromną dozą pewności siebie, ale zarazem spragnionych tej wielkiej miłości - romantycznych spacerów i kolacji przy świecach. W takim różowym pomieszczeniu chętnie odnajdą się osoby ryzykowne, pewne siebie, przebojowe. Nie nadaje się dla ludzi spokojnych, gdyż bardzo często sprzyja wrażeniu przytłoczenia.
 
 
ŻÓŁĆ - kolor niewskazany dla osób wrażliwych, nie mających pewności siebie, dla których podjęcie jakiejś decyzji jest praktycznie niemożliwe. Pomimo, że wywołuje w nas radość i poczucie bezpieczeństwa jego nadmiar może wywołać u nas złe samopoczucie. Kolor żółty jest bardzo ceniony w sytuacjach konfliktowych - rozładowuje emocje i stres.
 
 
POMARAŃCZ - kolejny kolor niewskazany dla osób samotnych i zagubionych w wielkim świecie. Jest symbolem nowoczesności i młodości. Dodaje nam otuchy i przywraca chęci do życia.
 
 
BŁĘKIT - kolor dla ludzi potrzebujących spokoju i wyciszenia. To dzięki niemu po chwili relaksu i spokoju mamy nadal chęć do pracy - nakręca nasz organizm. Towarzyszy temu także pozytywne zjawisko potrzeby działania i podejmowania licznych decyzji.
 
 
ZIELEŃ - odprężający, kolor wiosennych wzgórz. Wywołuje uczucie  spokoju i bezpieczeństwa. Zieleń nie powoduje ani pasywnych, ani  aktywnych odczuć. Zalecany dla nadmiernie aktywnych, mających trudności z  podejmowaniem decyzji i zachowaniem jasności sądów, zwiększa optymizm,  wiarę w siebie i innych. Niewskazany dla potrzebujących energii do  działania, sprzyja nudzie powolności i bierności.
 
 
FIOLET - kolor wbrew pozorom bardzo łagodny, wręcz idealny dla osób szukających zgody, miłości, spokoju a przede wszystkim ciszy. Przebywanie w otoczeniu fioletu pozwala nam lepiej zrozumieć własne potrzeby. Super kolorystyka dla osób o wysokiej samoocenie i żyjących w ciągłym biegu.
 
 
BRĄZ - kolor kojarzący się z jesiennym klimatem, dodający nam poczucia bezpieczeństwa i ogrzewający nas. Pomimo, że brąz towarzyszy nam często w życiu codziennym, to jednak, gdy jest go zbyt dużo potrafi spowodować stan przygnębienia. Idealny dla ludzi pragnących życiowej stabilizacji, lecz przeciwskazany tym, którzy mają bardzo niskie poczucie własnej wartości lub często skrywają własne emocje.
 
 
CZERŃ - kolor pełen magii i tajemnic. Potrafi nas inspirować i wspierać. Nie jest polecany dla osób załamanych, przygnębionych czy wręcz niepewnych siebie. Idealny dla kierowników - ludzi pewnych siebie i opanowanych.
 
 
CZERWIEŃ - kolor miłości - bardzo żywy, a co za tym idzie pobudzający. Z pewnością przyciągnie uwagę każdego robiąc na nim wrażenie ciepła. Kolor polecany ludziom przemęczonym, pozbawionym chęci do życia, czekających na ciągły sukces lub też spragnionych doznań zmysłowych.
 
 
     Jak więc widzimy kolorystyka, którą jesteśmy otoczeni wywołuje ogromny wpływ na nasze samopoczucie, na nasz nastrój. Wybór odpowiedniego koloru do najważniejszego miejsca w naszym domu, jakim jest sypialnia, ma ogromny wpływ na to, czy będziemy wypoczęci, zrelaksowani, odprężeni. Kolory pomagają naładować nam nasze akumulatory, mobilizować nas do działania lub mogą doprowadzić nas do stanów depresyjnych, jak także rozpraszać naszą uwagę. Tak więc to, kolory pozwalają sterować nam naszym samopoczuciem, jak także poznać nasze usposobienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz